Jak wybrać kolor spodni do butów?

person Posted By: list In: DIWU blog

Jesteś przekonany, że dobór właściwych spodni do butów i na odwrót jest dziecinnie prosty? Nie jest to jednak do końca prawda! Wystarczy nieco głębiej wejść w temat i może okazać się, że nie jest to tak łatwe zadanie, jak mogłoby się początkowo wydawać. Pod lupę trzeba wziąć więcej czynników niż jedynie kolor butów i Twoje potrzeby. Zobacz, jak wybrać kolor spodni do butów i w jaki sposób w ogóle komponować tego typu zestawienia. Zapraszamy do lektury!

Jesteś przekonany, że dobór właściwych spodni do butów i na odwrót jest dziecinnie prosty? Nie jest to jednak do końca prawda! Wystarczy nieco głębiej wejść w temat i może okazać się, że nie jest to tak łatwe zadanie, jak mogłoby się początkowo wydawać. Pod lupę trzeba wziąć więcej czynników niż jedynie kolor butów i Twoje potrzeby. Zobacz, jak wybrać kolor spodni do butów i w jaki sposób w ogóle komponować tego typu zestawienia. Zapraszamy do lektury!

Zwróć uwagę na porę roku

Na początku należy wspomnieć o najważniejszej rzeczy, czyli o porach roku oraz niewątpliwie łączącej się z nimi sezonowości. Raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, że włożenie wysokich, topornych trzewików czy kozaków do lnianych spodni lub lnianej spódnicy nie będzie do końca dobrym pomysłem – niezależnie od koloru, czy to spodni, czy obuwia. Bardzo źle razem będą także wyglądać espadryle w połączeniu ze sztruksem czy coraz rzadziej wybieraną flanelą. Można wymienić tu także mokasyny i tweed lub czółenka i odzież termiczną.

Z jednej strony byłaby to dość ekscentryczna stylizacja, a z drugiej – wyjątkowo niepraktyczna. Warunki atmosferyczne jednoznacznie determinują, co należy nosić o konkretnej porze roku, a z czego zdecydowanie lepiej zrezygnować. Inne spodnie i buty nosi się zimą, a inne latem bądź też wczesną jesienią. Odpowiednie dobranie spodni do obuwia jest konieczne także pod tym względem. Oczywiście warto podkreślić, że na rynku dostępne jest obuwie całoroczne, jednak w większości dotyczy ono butów noszonych głównie wewnątrz, a nie na zewnątrz. Oksfordy i garnitur oraz wygodne czółenka i komplet można włożyć niezależnie od pory roku i zawsze będzie to dobry wybór.

Nie zapomnij o preferowanym stylu

Zanim dojdzie do wyboru koloru spodni do butów, warto najpierw określić styl, w którym masz zamiar przygotować swoją stylizację. Nie bez powodu lekkie buty sportowe najlepiej prezentują się z dresem, a buty kowbojki można zobaczyć głównie na nogach kowbojów i kowbojek – najczęściej w połączeniu z jeansami. Jest jeszcze także coś pomiędzy, czyli szereg stylów, które zaliczane są ogólnie do klasycznej elegancji. Można wymienić tutaj m.in. styl casualowy, smart casual, a także styl elegancki.

Jeżeli sięgasz po styl casualowy, to możesz połączyć chinosy wykonane z takich materiałów, jak len czy bawełna, jeansy oraz proste spodnie materiałowe z trampkami, sneakersami, a nawet adidasami. Dobrze sprawdzą się tu także cieszące się coraz większą popularnością espadryle (latem) i trapery (zimą). Styl smart casual był wynikiem poszukiwań pośredniego stylu i dziś wydaje się, że spełnia swoje zadanie wzorowo. Smart casual to takie połączenia jak skórzane sneakersy i spodnie w kant z subtelnym połyskiem lub klasyczne brogsy i ciemne jeansy bez przetarć. U kobiet smart casual to także spodnie w kant lub wełniana spódnica w idealnie dobranym fasonie oraz lordsy bądź oksfordy. Stylu eleganckiego zdecydowanie nie trzeba przybliżać – to jednoznacznie garnitur u panów wraz z eleganckim obuwiem, a u pań klasyczna sukienka lub garniturowy komplet.

Zwróć uwagę na okazję

Ostatni punkt, który należy wziąć pod uwagę podczas dobierania koloru spodni do butów, to okazja, na jaką wybieramy konkretną stylizację. Zupełnie inaczej dobierzesz strój do takiej okazji jak pierwsze spotkanie z rodzicami dziewczyny, uroczyste urodziny babci czy spotkanie biznesowe, a inaczej do niezobowiązujących spotkań z przyjaciółmi czy swobodnego spaceru po pracy. Dlatego garnitur i mokasyny nigdy nie będą wyglądać razem dobrze – niezależnie od ich kolorów. Tak samo jest w przypadku smokingu i butów innych niż oksfordy. Pamiętaj – poziom formalności butów musi być idealnie dostosowany do poziomy formalności spodni.

Odcień ma znaczenie

Czas na najważniejszy punkt, czyli dobór spodni do obuwia lub wybór obuwia do spodni ze względu na kolor. Nietrudno nie zauważyć, że paleta dostępnych barw jest bardzo obszerna, zarówno w typach spodni, jak i obuwia. Podstawowa zasada brzmi – im ciemniejszy jest odcień butów, tym ciemniejsze powinny być spodnie. Warto postępować w ten sposób, jeżeli chcemy mieć pewność, że nie popełnimy modowego faux pax. Dodatkowo uznaje się wręcz, że spodnie zawsze powinny być jeden o ton jaśniejsze niż włożone do nich buty. Skupmy się jednak na najważniejszych kolorach.

Jeżeli chcesz sięgnąć po brązowe obuwie, to można połączyć je z granatowymi spodniami, jednak tylko wówczas, gdy wybierasz się na mniej formalne wydarzenie, np. przyjęcie urodzinowe. Jeżeli wybierasz się z wizytą na ślub lub przyjęcie weselne, to brązowe buty zdecydowanie powinny pozostać w garderobie, a do granatowych spodni należy włożyć buty czarne. W drugą stronę, czyli gdy chcesz nałożyć czarne spodnie garniturowe, to możesz wybrać wyłącznie czarne buty. Oczywiście jeżeli chodzi o kobiecy strój, to tu wybór koloru spodni do butów jest o wiele bardziej liberalny niż w przypadku mężczyzn. Ponadto jak już zostało wspomniane wcześniej – poziom intensywności spodni powinien pogłębiać się wraz z wybieranym obuwiem, np. niebieskie spodnie dobrze będą wyglądać w połączeniu z brązowymi butami, jednak gdy spodniom będzie coraz bliżej do odcieni granatu, to należy zdecydować się na obuwie w odcieniach ciemnego brązu.

Nie bój się improwizować

Na końcu dobrze jest podkreślić, że reguły są ważne i warto się do nich stosować zwłaszcza w przypadku bardziej formalnych wyjść, jednak zawsze istnieją pewne odstępstwa od zasad i czasem można dać się ponieść własnej kreatywności i własnemu poczuciu stylu. W końcu trampki do garnituru, nawet na ślubnych uroczystościach, pojawiają się coraz częściej i wywołują coraz mniejszą sensację. Jeżeli jednak nie masz smykałki do stylizacji, to zdecydowanie powyższe wskazówki możesz wprowadzić w życie. Jeśli z kolei drzemie w Tobie dusza stylisty, to możesz dać upust swojej kreatywności i spróbować zaproponować połączenia, które w teorii nie mogłyby być właściwe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło