Na czym polega przewaga odzieży z bawełny organicznej?

person Posted By: list In: DIWU blog

Ubrania bawełniane od lat zajmują czołowe miejsce wśród najczęściej wybieranej odzieży. Nic dziwnego! Bawełna posiada sporo zalet. Z czasem coraz większym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza odzież z bawełny organicznej. Jeżeli jesteś ciekaw, czym różni się tego typu bawełna i na czym dokładnie polega jej fenomen, to zdecydowanie powinieneś zapoznać się z poniższym artykułem. Zapraszamy do lektury!

Ubrania bawełniane od lat zajmują czołowe miejsce wśród najczęściej wybieranej odzieży. Nic dziwnego! Bawełna posiada sporo zalet. Z czasem coraz większym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza odzież z bawełny organicznej. Jeżeli jesteś ciekaw, czym różni się tego typu bawełna i na czym dokładnie polega jej fenomen, to zdecydowanie powinieneś zapoznać się z poniższym artykułem. Zapraszamy do lektury!

Bawełna – czym jest i gdzie jest wykorzystywana?

Warto na początku wyjaśnić, czym w ogóle jest bawełna, a następnie przejść do wypunktowania różnic między bawełną organiczną a zwykłą. Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów, które dziś dostępne są na rynku tekstylnym. Do najważniejszych zalet bawełny należy zaliczyć m.in. umożliwienie oddychania skórze, absorbowanie wilgoci oraz wysokie właściwości termoregulacyjne. Dodatkowo włókna bawełniane są wytrzymałe w użytkowaniu i mają wysoką odporność na wyciąganie. Wszystko to sprawia, że bawełnę na szeroką skalę wykorzystuje się do produkcji nie tylko ubrań, ale także opatrunków, wyrobów bieliźnianych czy pościelowych. Bawełnę wytwarza się z włókien rośliny, która nosi tę samą nazwę.

Ubrania z bawełny organicznej a konwencjonalnej – najważniejsze różnice

Do produkcji tkanin organicznych, w tym także bawełny organicznej, nie są używane żadne środki chemiczne, nawet na etapie uprawy roślin. Wśród wykorzystywanych nawozów znajdują się tylko nawozy naturalne, np. obornik, nie sięga się po nawozy sztuczne. Zaś co do środków owadobójczych to można stosować tylko biodegradowalne. Dodatkowo sam zbiór wykonywany jest metodą tradycyjną, czyli ręcznie ze szczególnym uwzględnieniem zbioru jedynie najlepszych jakościowo surowców. Ponadto zwracana jest uwaga na to, by wszyscy pracownicy mieli godne warunki pracy oraz otrzymywali właściwe wynagrodzenie. Co więcej, nawet na kolejnym etapie wytwarzania tekstyliów z bawełny organicznej również nie są stosowane żadne chemikalia, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko czy zdrowie człowieka – wykorzystuje się jedynie w pełni bezpieczne środki oraz barwniki. Zwraca się także uwagę na unikanie zbyt dużego zużycia wody.

Z kolei w przypadku bawełny konwencjonalnej, by znacznie przyspieszyć produkcję oraz zwiększyć jej opłacalność, plantatorzy sięgają po pestycydy, środki owadobójcze lub środki chemiczne. Nawet w procesie zbierania i późniejszego wytwarzania przędzy także stosowane są różnego rodzaju chemikalia, co nie jest neutralne dla skóry człowieka. Istota oraz charakter procesu produkcji jest podstawową różnicą między bawełną organiczną a zwykłą.

Odzież z bawełny organicznej – dlaczego warto po nią sięgnąć?

W obliczu rozpowszechnionej na szeroką skalę fast fashion, warto być świadomym konsumentem i wybierać nie tylko wysokiej jakości rzeczy, które posłużą Ci przez wiele lat, ale także takie, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Istnieje ogrom korzyści wynikających z sięgnięcia po ubrania z bawełny organicznej. Warto poznać najważniejsze z nich.

  • Solidność i wytrzymałość Bawełna organiczna co do zasady jest dużo trwalsza i bardziej wytrzymała niż zwykła bawełna. Jest to zasługa gęstszego splotu, który nie jest podatny na rwanie, wycieranie, a także dużo lepiej zachowuje się nawet podczas wielokrotnego prania. Co więcej, odzież z bawełny organicznej ma grubsze włókna niż bawełna konwencjonalna, dlatego też dużo wolniej się rozciąga.
  • Właściwości termoregulacyjne Ubrania z bawełny organicznej doskonale utrzymują ciepłotę ciała, dzięki czemu są w stanie zagwarantować rewelacyjną izolację termiczną oraz komfort cieplny niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
  • Właściwości antyalergiczne Odzież z bawełny organicznej, czyli naturalnego materiału jest idealna m.in. dla wrażliwej skóry. Koniec z problemami skórnymi. Brak wykorzystywania w czasie produkcji ubrań z bawełny organicznej ciężkich chemikaliów, włókien sztucznych i toksycznych dodatków sprawia, że jest to doskonały materiał dla alergików. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych oraz podrażnień minimalizowane jest wręcz do zera. Co więcej, materiał ten jest gwarantem oddychalności oraz ma niesamowity wpływ na jakość otrzymanych produktów. Nic dziwnego, że bawełna organiczna, nazywana także bawełną ekologiczną czy bawełną bio, jest tak chętnie wybierana dla dzieci, w tym także dla niemowląt. Jeżeli Twoje dziecko źle reaguje na bawełniane ubranka, to bardzo często jest to wynik występujących w materiale chemikaliów, a nie samej tkaniny – warto wówczas wybrać odzież z bawełny organicznej i zapomnieć o problemie.
  • Etyczność upraw Etyka dotycząca nie tylko samego materiału, ale także całego procesu jego produkcji to temat niezwykle ważny i warto go podkreślić raz jeszcze. W przypadku wytwarzania odzieży z bawełny organicznej przestrzegane są rygorystyczne zasady etyki pracy oraz bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Na plantacjach bawełny organicznej nie dopuszcza się do zatrudniania dzieci oraz nie proponuje się niegodziwej płacy. Dodatkowo wszystkie przestrzenie są bezpieczne dla zdrowia i życia plantatorów, rolników i pracowników, a sama uprawa jest ekologiczna.
  • Przyjazność środowisku Proces wytwarzania bawełny organicznej, a następnie ubrań z bawełny organicznej ogranicza negatywny wpływ na środowisko do niezbędnego minimum. W tego typu uprawie środowisko naturalne nie jest w żaden sposób zagrożone, a sama produkcja jest w pełni bezpieczna i dla flory, i dla fauny. Jest to niezwykle wymagająca uprawa, dlatego sam surowiec jest droższy niż bawełna konwencjonalna, jednak wzrost ceny idzie tu w parze z jakością oraz dbałością o środowisko naturalne. Warto doceniać takie inicjatywy i sięgać po etyczne, naturalne materiały.

Ubrania z bawełny organicznej – mądry i świadomy wybór

Odzież z bawełny organicznej to nie tylko inwestycja w najwyższa jakość, ale także manifestacja troski o wspólne dobro, jakim jest ochrona przyrody i dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie każdego z nas. To właśnie dlatego w sklepie DIWU znaleźć można najwyższej jakości ubrania z bawełny organicznej. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło