Na czym polega upcykling odzieży?

person Posted By: list In: DIWU blog

W dzisiejszych czasach pojęcie recyklingu jest znane niemal każdej osobie. Dodatkowo recykling pojawia się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Czym jednak jest upcykling, a przede wszystkim upcykling odzieży? Cóż to za zjawisko i na czym właściwie polega? Czym tak naprawdę różni się od recyklingu? Zapraszamy do lektury!

W dzisiejszych czasach pojęcie recyklingu jest znane niemal każdej osobie. Dodatkowo recykling pojawia się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Czym jednak jest upcykling, a przede wszystkim upcykling odzieży? Cóż to za zjawisko i na czym właściwie polega? Czym tak naprawdę różni się od recyklingu? Zapraszamy do lektury!

Recykling a upcykling

Recykling w świadomości ludzi jawi się jako działalność na skalę przemysłową, której nie stosuje się bez użycia profesjonalnych, specjalnie przystosowanych do tego typu działań maszyn i narzędzi. Głównym celem recyklingu jest odzyskiwanie surowców z odpadów oraz ich późniejsze, ponowne wykorzystanie. Wykorzystanie oczywiście do stworzenia nowych produktów. Recyklingowych działań podejmują się tak wielkie przedsiębiorstwa jak huty metali czy szkła lub zakłady recyklingu elektroniki. Co do zasady recykling oznacza wytworzenie nowego artykułu, jednak o obniżonej jakości, np. dotyczy to papieru czy tworzyw sztucznych. Dodatkowo recykling, czyli pozyskiwanie surowców wtórnych do kolejnego wykorzystania, jest wręcz nie do wprowadzenia w życiu przez zwykłych ludzi, którzy nie mają za sobą specjalistycznego zaplecza technologicznego. Tu na szczęście pojawia upcykling, w tym upcykling odzieży. Jest to swoiste wykorzystanie już dostępnych materiałów, np. ubrań, którym można zapewnić drugie życie – nie tylko przy okazji chroniąc środowisko, ale także nadając im zupełnie nową, niejednokrotnie wyższą jakość.

Upcykling odzieży – coś nowego z niczego

Oczywiście nie da się ukryć, że zarówno upcykling, jak i recykling, to forma odzysku. Warto podkreślić jednak, że w trakcie tego pierwszego procesu dochodzi do nadania zupełnie nowej wartości, często też użyteczności, co jak już zostało udowodnione w poprzednim akapicie – niejednokrotnie nie jest możliwe w przypadku drugiego procesu. Upcykling odzieży to w skrócie nadanie ubraniom większej wartości, niż posiadały przed upcyklingiem. Co więcej, upcykling to idea, która swoje początki jako koncepcja ma w latach 90. XX wieku w Ameryce, jednak sama forma gospodarowania w ten sposób przedmiotami jest znana ludziom na całym świecie od tysięcy lat. Skąd taka pewność? Czym innym było tworzenie guzików, narzędzi lub niewielkich form artystycznych jak rzeźby z pozostałych po upolowanych zwierzętach kości czy narzut wykonywanych ze skór, jeśli nie upcyklingiem. Do dziś zresztą upcykling odzieży ma się dobrze, zwłaszcza w świadomości osób starszych. Za czasów ich młodości, gdy brakowało nie tylko funduszy, ale także produktów, na porządku dziennym było tworzenie ubrań z tetrowych pieluch, fragmentów obrusów i zasłon czy firanek. Upcykling można było dostrzec nie tylko w przypadku ubrań i tekstyliów, ale także w zabawkach, które powstawały z drewna lub w urządzeniach niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa domowego.

Upcykling odzieży – jaki ma wpływ na środowisko?

Warto podkreślić, że dziś zarówno upcykling odzieży, jak i recykling traktowany jest jak trend, moda czy wręcz fanaberia, jednak zdecydowanie nie jest to prawda. Kiedyś działania tego typu były wynikiem gospodarności i kreatywności, dziś natomiast bardzo często są efektem dbałości o środowisko. W obliczu fast fashion zwłaszcza branża modowa niezwykle potrzebuje upcyklingu odzieży i na szczęście coraz większa grupa ludzi to dostrzega. Fast fashion to z kolei nic innego, jak produkowanie na masową skalę dziesiątek ubrań i produktów, które wypuszczane są jako nowa kolekcja nawet kilka razy w roku, a następnie są już po kilku tygodniach przeceniane. Powoduje to ogromną liczbę produktów na rynku, które docelowo trafiają na śmietnik, a na ich miejsce dostarczane są nowe artykuły. Warto stawiać temu czoła! Do najważniejszych zalet upcyklingu i recyklingu odzieży należą:

  • ograniczenie ilości odpadów tekstylnych oraz minimalizowanie ich dalszej produkcji,
  • zmniejszenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla, dzięki czemu możliwa jest znaczna poprawa stanu powietrza,
  • pomoc charytatywna oraz wsparcie osób potrzebujących poprzez przekazywanie i edukowanie na temat ponownego wykorzystania materiałów,
  • zwiększenie świadomości na temat szkodliwości fast fashion,
  • poczucie przez konsumentów uzyskania wysokiej jakości produktów z recyklingowanych materiałów lub w wyniku upcyklingu odzieży, która nie odstaje wartością od ubrań wykonywanych tradycyjną metodą.

Co więcej, niejednokrotnie upcykling odzieży kryje w sobie pewien pierwiastek wirtuozerii. Bardzo często tego typu ubrania są jedyne w swoim rodzaju, a potrzeba klientów dotycząca pozyskiwania niepowtarzalnych i oryginalnych rzeczy, dzięki którym możliwe będzie stworzenie wyjątkowych stylizacji, jest niezwykle silna. Nic dziwnego, że upcykling odzieży cieszy się coraz większą popularnością, gdyż w ten sposób nie tylko ograniczasz ilość powstałych odpadów i dbasz o środowisko naturalne, ale także wykazujesz się kreatywnością i zaradnością. Upcykling to same korzyści!

Profesjonalny upcykling odzieży w sklepie DIWU

Nie da się nie zauważyć, że głównym założeniem upcyklingu jest dewiza „zrób to sam” – bez konieczności wykorzystywania specjalistycznego sprzętu. Oczywiście możesz poddać upcyklingowi odzież samodzielnie w domu, ale możesz powierzyć to także naszej firmie, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskasz coś oryginalnego i wyjątkowego. W profesjonalny sposób poddamy upcyklingowi nie tylko Twoje ubrania, ale również torby, buty, ręczniki i pościel. Żadna plama, żaden defekt czy sprany kolor nie będzie już problemem – Twoja odzież i Twoje tekstylia naprawdę mogą zyskać nowe życie. Celem naszego projektu (UPDIWU – UPCYCLE DO IT WITH US) jest nie tylko pomoc w odświeżeniu odzieży, która już zalega w Twojej szafie lub której z sentymentu czy poczucia obowiązku wobec planety nie chcesz się pozbywać i dokładać w ten sposób cegiełki do globalnej produkcji śmieci, ale także tworzenie odzieży, która nadaje się do upcyklingu – takie są właśnie produkty w sklepie DIWU! Upcykling odzieży jest na wyciągnięcie ręki – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło