Jak należy prać barwione koszulki?

person Posted By: list In: DIWU blog

Barwione koszulki coraz częściej pojawiają się zarówno w garderobach damskich, jak i męskich. Nie powinno to dziwić, gdyż tego typu ubrania można z powodzeniem łączyć w różnych stylizacjach. Warto jednak pamiętać, że aby jak najdłużej cieszyć się intensywnością i nasyceniem barwienia, należy o koszulkę barwioną odpowiednio dbać. Jednym z bardzo istotnych elementów jest m.in. pranie. Jak należy prać barwione koszulki? Na co trzeba zwrócić uwagę? Czego kategorycznie unikać? Zapraszamy do lektury!

Barwione koszulki coraz częściej pojawiają się zarówno w garderobach damskich, jak i męskich. Nie powinno to dziwić, gdyż tego typu ubrania można z powodzeniem łączyć w różnych stylizacjach. Warto jednak pamiętać, że aby jak najdłużej cieszyć się intensywnością i nasyceniem barwienia, należy o koszulkę barwioną odpowiednio dbać. Jednym z bardzo istotnych elementów jest m.in. pranie. Jak należy prać barwione koszulki? Na co trzeba zwrócić uwagę? Czego kategorycznie unikać? Zapraszamy do lektury!

Barwione koszulki – jak zachować nasycenie barw?

Dziś, gdy na rynku dostępny jest szeroki wybór automatycznych pralek z ogromną paletą różnorodnych programów oraz wiele rodzajów chemii do prania, wydawać by się mogło, że pranie jest banalnie proste. Z pozoru tak właśnie jest, jednak gdy tylko zwrócisz na tę czynność, którą prawdopodobnie wykonujesz od lat dziecięcych, nieco więcej uwagi i zaczniesz robić to w sposób przemyślany, to Twoje barwione koszulki oraz inne kolorowe ubrania odwdzięczą Ci się długotrwałą wytrzymałością i pięknym nasyceniem barw. Sprawdź, jak ekologicznie i ekonomicznie należy prać barwione koszulki!

Segreguj pranie!

Przede wszystkim warto rozpocząć od tak błahej czynności, jak dokładna segregacja prania. Niby każdy o tym wie i każdy powinien to robić, jednak spora część bagatelizuje ten element, a to on w dużej mierze ma wpływ na to, jak długo Twoje barwione koszulki będą w takim stanie jak niemal po zakupie. Właściwa segregacja m.in. pozwala znacznie wydłużyć żywotność. Jeżeli często zdarzało Ci się, że Twoje bluzki, bluzy czy inne elementy garderoby szybko zaczęły być znoszone lub wyblakłe i nie segregowałeś prania, to prawdopodobnie był to tego powód. Dodatkowo segregowanie prania pozwala w rozsądny sposób zużywać prąd, wodę i niezbędne detergenty, co ma także wpływ na całe środowisko naturalne. Świadomie segregując pranie, nie tylko dbasz o nasz ekosystem, ale także tworzysz oszczędności. Pranie ubrań o podobnych kolorach pozwoli Ci również zaoszczędzić sporo nerwów, które mogłyby się pojawić w przypadku niepożądanego zafarbowania innego elementu garderoby na skutek braku segregacji.

Wywracaj ubrania na lewą stronę

Jest to jedna z tych zasad, która dotyczy nie tylko barwionych koszulek, ale wszystkich elementów garderoby, choć szczególnie jest ona rekomendowana do ciemniejszych elementów odzieży. Pamiętaj, że wypieranie kolorów czy ich wyblaknięcie może nastąpić nie tylko na skutek działania środków chemicznych, ale także z powodu tarcia innych ubrań o siebie czy ich ocierania się o szorstkie tekstylia lub ściany bębna. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu intensywnych kolorów – pierz ubrania na lewej stronie.

Nie zapomnij sprawdzić metki

Gdy już przygotujesz ubrania i wywrócisz je na lewą stronę, czas przystąpić do zasadniczego elementu, czyli prania. Jak należy prać barwione koszulki? Warto jest podkreślić, że prania barwionych koszulek czy innych kolorowych tkanin u podstaw nie różni się bardzo od prania odzieży białej i czarnej – głównie chodzi o detale. Dlatego też dobrze jest także sprawdzić metki i stosować się do podstawowych zasad, które mają moc w każdym innym praniu. Co do metek, to możesz na nich znaleźć niezbędne informacje m.in. czy dana koszulka w ogóle nadaje się do prania w pralce, a być może jednak powinieneś wyprać ją ręcznie. To jest także dobra wskazówka, by posegregować pranie według odpowiednich typów tkanin oraz temperatur prania (wartości te także podawane są na metkach).

Wybierz odpowiedni program

Wybór właściwego programu w pralce automatycznej to podstawa. W przypadku barwionych koszulek powinien być to program dedykowany delikatnej odzieży. Jeżeli w Twojej pralce znajduje się specjalny program, który zapewni właściwą ochronę nie tylko dla tkanin, ale również dla kolorów, to z wielkim prawdopodobieństwem również możesz go użyć. Dodatkowo ważna jest także temperatura. W przypadku barwionych koszulek dobrze jest unikać wysokich temperatur, gdyż w niektórych sytuacjach blaknięcie może być spowodowane właśnie zbyt wysoką temperaturą prania.

Wybieraj jedynie delikatne detergenty

Jest to jeden z istotnych punktów. Zbyt silne detergenty szybko wypłukują naturalne barwniki, przez co nawet najbardziej profesjonalne i precyzyjnie wykonane barwienie może po kilku praniach stać się jedynie wspomnieniem. Dobrze jest sięgać po detergenty łagodne, ekologiczne, które dedykowane są delikatnej odzieży. Jest to istotne zarówno w przypadku wyboru detergentów do prania, jak i do płukania. Dodatkowo nie powinno się płukać ani prać barwionych koszulek i innych kolorowych ubrań w środkach przeznaczonych do białej odzieży, gdyż często zawierają one w sobie wybielacz, co jest absolutnym zabójstwem dla nasyconych barw. Najlepiej jest wybrać detergenty do ubrań kolorowych.

Użyj do płukania octu

Zanim przejdziemy do suszenia, to warto wspomnieć jeszcze o jednym, ciekawym rozwiązaniu, które na szeroką skalę było wykorzystywane przez dziadków i babcie, a mianowicie – płukanie w occie. Jest to sprawdzony i w gruncie rzeczy bezpieczny sposób na zachowanie intensywności barw. Jeżeli nie przeszkadza Ci zapach octu, który dość długo jeszcze utrzymuje się na ubraniach, to zdecydowanie powinieneś go wypróbować.

Nie wystawiaj prania na słońce

To naczelna zasada kierowana do prania barwionych koszulek. Owszem, pranie na słońcu jest szybkie i efektywne (zwłaszcza latem), jednak naraża Twoje kolorowe ubrania na wypłowienie oraz odbarwienie. Jeżeli suszysz na suszarce wolnostojącej, to zdecydowanie rób to w cieniu. W przypadku barwionych koszulek nie zaleca się suszenia w suszarce automatycznej, jednak jeżeli na metce nie jest to dokładnie zaznaczone, to możesz spróbować takiego rozwiązania.

Jak należy prać barwione koszulki? Garść końcowych porad

Na koniec warto podkreślić, że dobrze jest też barwione koszulki prać z elementami garderoby wykonanymi z podobnych materiałów, by nie narażać ich na szwank w czasie kontaktu z cięższą odzieżą. Ponadto przed samym uruchomieniem prania dobrze jest też zapiąć ewentualne zamki i guziki innych elementów pranych razem z barwionymi koszulkami, które mogą spowodować urazy mechaniczne. Pamiętaj też, że jeżeli do tej pory nie stosowałeś się do powyższych wskazówek i obecnie masz dość wypłowiałą koszulkę barwioną, to zawsze możesz ją zafarbować jeszcze raz. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło