Jak wybrać rozmiar spodni dla siebie?

person Posted By: list In: DIWU blog

Pytanie w tytule z pozoru jest bardzo proste, jednak w rzeczywistości wybranie właściwego rozmiaru spodni jest trudniejsze, niż by się mogło wydawać. Spora w tym wina producentów oraz nieścisłości związanych z rozmiarówkami, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci bez bólu dobrać rozmiar spodni – zarówno damskich, jak i męskich. Jak wybrać rozmiar spodni? Zapraszamy do lektury!

Pytanie w tytule z pozoru jest bardzo proste, jednak w rzeczywistości wybranie właściwego rozmiaru spodni jest trudniejsze, niż by się mogło wydawać. Spora w tym wina producentów oraz nieścisłości związanych z rozmiarówkami, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci bez bólu dobrać rozmiar spodni – zarówno damskich, jak i męskich. Jak wybrać rozmiar spodni? Zapraszamy do lektury!

Jak dobrać rozmiar spodni damskich?

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się tego samego dnia kupić kilka par spodni, które różniły się między sobą nawet kilkoma rozmiarami. Nie martw się – wiele kobiet miało ten sam problem co Ty. Pierwszym parametrem różniącym jest sam producent oraz to, na jaki rynek produkuje ubrania. Jeżeli wybierasz marki francuskie, to w większości wypadków będziesz musiała wybrać rozmiar większy, niż nosisz na co dzień, z kolei w przypadku marek amerykańskich rozmiarówka jest zdecydowanie zawyżona w stosunku do europejskich standardów, dlatego tu powinnaś sięgnąć po rozmiar mniejszy. Same numerki jednak czasem nie wystarczają. Najsłuszniejszymi parametrami są dokładne wymiary konkretnego modelu i produktu. W przypadku spodni najczęściej zaznaczone są trzy wymiary: szerokość w pasie i biodrach oraz długość całkowita nogawki. Czas dowiedzieć się, jak wykonać właściwe pomiary i jak dobrać rozmiar spodni damskich.

Rozmiar spodni – jak wybrać? Szerokość w pasie

Obwód w talii czy szerokość w pasie to najważniejsze elementy, które należy sprawdzić przed kupnem spodni. Jak zmierzyć talię? Należy przyłożyć centymetr krawiecki w najwęższym miejscu i odczytać wynik. Dobrze jest pamiętać o tym, by nie robić tego na wdechu ani mocno wciągniętym brzuchu, gdyż wówczas wynik może być nieprawdziwy, a Ty będziesz musiała nosić za ciasne spodnie. Nie warto jest też zbyt mocno wypychać brzuch, gdyż wówczas spodnie mogą nieestetycznie odstawać. Spodnie mają leżeć idealnie, dlatego też dokonuj pomiaru szerokości w pasie w swobodnej, spoczynkowej pozycji.

Oczywiście może zdarzyć się, że różnica Twojej szerokości w pasie na wdechu i wydechu będzie bardzo duża – wówczas dobrym wyborem będą spodnie z gumką w pasie lub z dodatkiem nieco bardziej elastycznego, rozciągliwego materiału np. stretchu. W przypadku sięgnięcia po tego typu spodnie lepiej wybrać rozmiar mniejszy niż większy (jeżeli znajdujesz się na granicy rozmiarówki), gdyż materiał ten dopasuje się w trakcie chodzenia.

Pamiętaj też, że nie wszystkie spodnie sięgają aż do talii. Biodrówki wciąż cieszą się sporą popularnością. Przy takich spodniach szerokość w pasie czy obwód talii jest pewnego rodzaju poglądowym parametrem, który ma określać ogólny typ figury.

Rozmiar spodni – jak wybrać? Obwód bioder

W świadomości dzisiejszych marek coraz częściej pojawia się myśl, że nie wszystkie kobiety (oraz nie wszyscy mężczyźni) są zbudowane tak samo i podlegają jednemu kanonowi. To właśnie dlatego można spotkać coraz więcej modeli przygotowanych dla kobiet z szerszymi biodrami, dużymi pośladkami, a przy tym wciąż z niewielkim obwodem w talii. By zmierzyć obwód bioder, należy przyłożyć centymetr krawiecki do najszerszego miejsca na biodrach i odczytać wynik. Sam wynik to jeszcze nie wszystko. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spodnie powinny być bardzo mocno dopasowane w biodrach, czy jednak dobrze jest, gdy choć lekko odstają. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a sporo zależy także od konkretnego fasonu spodni. Wybierając modele skinny, jegginsy czy legginsy, zdecydowanie powinno się zwrócić uwagę na to, by maksymalnie przylegały one do ciała. Jeżeli natomiast sięgasz po boyfriendy lub spodnie typu culotte, a nawet dresy, to dobrze, gdy nie będą opinać pośladków.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że spodnie, które statystycznie powinny być dobre w pasie, nie zmieszczą się na Twoje biodra. Wówczas lepiej sięgnąć po ten rozmiar, który jest większy – zwężenie w pasie możesz wykonać w ramach niewielkich poprawek krawieckich i cieszyć się idealnie dobranymi spodniami.

Rozmiar spodni – jak wybrać? Długość nogawki

Zastanawiasz się, jak wybrać rozmiar spodni, by były one idealnej długości? Warto na początek dowiedzieć się, czym w ogóle jest właściwa długość spodni. W przypadku spodni eleganckich czy mocno przylegających dobrze, by nogawka sięgała maksymalnie przed kostkę. W ten sposób będziesz rewelacyjnie prezentować się z obcasami lub butami sportowymi. Z kolei jeżeli lubisz postawić fasony na luźne w nogawkach, np. popularne szwedy, to nogawka powinna sięgać dosłownie samej ziemi – wtedy spodnie te, a także Twoja cała stylizacja zrobi największe wrażenie. Pamiętaj też, że za długie spodnie zawsze można przerobić, natomiast krótkich się nie wydłuży w nieinwazyjny sposób, dlatego też zwracaj uwagę również na ten parametr. Co do długości nogawki, to istnieje szereg modeli, w których jest ona niestandardowa, np. 7/8 lub 3/4. Tu najważniejsze jest utrzymanie proporcji oraz wcześniejsze stwierdzenie, czy tego typu długość w ogóle będzie sprzyjająca dla figury.

Jak dobrać rozmiar spodni męskich?

Wiesz już, jak dobrać rozmiar spodni damskich, i zastanawiasz się, czy w ten sam sposób należy wybrać spodnie męskie. W gruncie rzeczy tak! A więc jak dobrać rozmiar spodni męskich? Należy zwrócić uwagę na dwa parametry – szerokość w pasie oraz długość nogawki. U mężczyzn obwód bioder jest mniej ważny, choć w niektórych sytuacjach nie należy go lekceważyć. Jak zmierzyć szerokość w pasie? Wystarczy sięgnąć po centymetr krawiecki i zmierzyć się nieco poniżej pępka, dokładnie na wysokości kości miednicznych. Centymetr powinien dobrze przylegać do ciała, jednak niezbyt mocno. Następnie należy zmierzyć długość nogawki – od kroku do wysokości nieco poza kostkę. Otrzymane wyniki, by zamienić je na standardową, męską rozmiarówkę, należy podzielić przez 2,54 (1 cal). W calach podawane bardzo często są także rozmiary jeansów (zarówno damskich, jak i męskich). Od dziś enigmatyczne 33/34 lub 30/32 nie będzie już dla Ciebie zagadką.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło