GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD

person Autor: DIWU list Kategoria: DIWU blog

Global Organic Textile Standard w skrócie GOTS jest najbardziej restrykcyjnym certyfikatem ekologicznym jaki jest dostępny w branży tekstylnej. Jego głównym założeniem jest zmiana myślenia jeżeli chodzi o produkcję w przemyśle modowym i konsumpcję tekstyliów. Zrównoważony rozwój tak bardzo nadużywany w dzisiejszych czasach musi mieć swoje ramy, a certyfikat GOTS wyznacza, kontroluje i ulepsza je.

Włókna organiczne odgrywają wiele ról w tworzeniu przemysłu, ale to dzięki temu standardowi zmniejsza ona swój wpływ na środowisko jak również przedkłada zdrowie ludzkie nad krótkoterminowe zyski.
Certyfikat GOTS to nie jest standard, który może mieć każdy. Certyfikat GOTS to jedyny standard, który wyznacza szereg bardzo trudnych czasami do osiągnięcia celów. Jeżeli dany producent nie będzie wstanie dostosować się do tych reguł i nie zmieni swojego parku maszynowego, rodzaju stosowanych środków chemicznych, nie będzie dbał o dobro swoich pracowników, a tym bardziej o aspekty środowiskowe takie jak oszczędność wody, energii to nie jest wstanie uzyskać takiego certyfikatu.

Certyfikat GOTS to pewność spełnienia aspektu społecznego, ekonomicznego i co najważniejsze środowiskowego.

Certyfikat GOTS obejmuje cały łańcuch dostaw poczynając od upraw, kończąc na sprzedaży bezpośredniej. Łańcuch dostaw jest bardzo długi, zaczyna się od uprawy bawełny, do uprawy której zabronione jest używanie syntetycznych pestycydów, insektycydów, herbicydów i GMO ( organizmów zmodyfikowanych genetycznie), które są zgodne z zasadami rolnictwa ekologicznego. Czym jest rolnictwo ekologiczne? to proces produkcyjny, którego głównym celem jest utrzymanie zdrowia ekosystemów gleb i ludzi. Kolejnymi etapami produkcji bawełny to przędzalnie, producenci dzianin, tkanin, wykańczalnie w których skład wchodzą farbiarnie, pralnie, szwalnie, sitodruki, drukarnie, producenci akcesoriów, nici, dystrybutorzy, hurtownicy, marki odzieżowe.

Wyroby jakie mogą być objęte certyfikatem GOTS muszą zawierać co najmniej 70% certyfikowanych włókien organicznych, a produkt z etykietą organic muszą zawierać co najmniej 95% certyfikowanych włókien organicznych. Wyjątkiem jest proces produkcji skarpetek, legginsów i odzieży sportowej gdzie włókno syntetyczne może być użyte w wysokości nawet do 25%

Platforma DIWU oferuje produkty spełniające w 100% standard GOTS ponieważ wszystkie produkty oferowane w naszym sklepie są z certyfikatem, a personalizacja jaka ma miejsce jest wykonywane w pralni, farbiarni knkkanaka, która również posiada certyfikat GOTS. W najbliższym czasie uruchomimy możliwość wykonywania nadruków również z certyfikatem GOTS. Cały łańcuch dostaw jest transparentny, bezpieczny dla konsumentów, a co najważniejsze dla środowiska.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło